Co To Jest Stabilizacja Kręgosłupa?
Bóle pleców to jeden z największych problemów ludzkiego zdrowia we współczesnym życiu. Długie godziny pracy za komputerem z nieprawidłową postawą i brakiem aktywności fizycznej osłabia nasze mięśnie i ostatecznie może doprowadzić do objawów bólowych kręgosłupa. Jednak regularne ćwiczenia stabilizacji kręgosłupa mogą poprawić Twoją postawę i zwiększyć aktywność mięśniową. Pozwala pozbyć się dolegliwości bólowych kręgosłupa podczas codziennych zajęć, w pracy i podczas uprawiania sportu.
Model treningu stabilizacji kręgosłupa oparty został na zasadach służących ochronie stawu oraz zaburzeń leżących u podstaw rozwoju objawów bólowych dolnej części pleców.
Badania wykazały, że u pacjentów z bólami dolnej części kręgosłupa dochodzi do szybkiej atrofii (wiotczenia) mięśni stabilizujących kręgosłup i zaburzenia ich funkcji.
Stabilizująca funkcja mięśni to dynamiczny proces polegający na kontroli stale utrzymywanych pozycji oraz ruchów dynamicznych. Proces ten pozwala na koordynacje dynamicznych ruchów tułowia.
Lokalny układ stabilizujący to grupa mięśni przyczepiająca się bezpośrednio do kręgów odcinka lędźwiowego. Mięśnie te mają zdolność modulowania stopnia sztywności i kształtu tej części kręgosłupa.
Przykładem mięśnia lokalnego odpowiedzialnego za usztywnienie odcinka lędźwiowego jest charakteryzujący się segmentarnym układem przyczepów mięsień wielodzielny. Miesień ten, współpracując z przeponą oraz z mięśniem poprzecznym brzucha jest w stanie przeciwdziałać nieprawidłowym ruchom pomiędzy kręgami.
Do efektywnego utrzymania podstawowego wzorca postawy należy, skoordynować pracę wielu grup mięśniowych na różnych segmentach tj. w stawach. Zamiast izolowania określonego stawu i grupy mięśniowej, jak w większości treningów podnoszenia ciężarów, ćwiczenia stabilizacji kręgosłupa koncentrują się na pracy głębokich mięśni całego tułowia w tym samym czasie.
Układ mięśni powierzchownych jest w stanie zapewnić stabilność i zdolność utrzymania równowagi przy wykonywaniu nieznacznych ruchów. Natomiast mięśnie lokalne głównie wielodzielne, redukują wysiłek mięśni powierzchownych i jeszcze wydatniej poprawiają stabilizację
Kiedy głębokie stabilizatory nie działają prawidłowo i nie są w stanie ustabilizować kręgosłupa, wówczas mózg rekrutuje globalne mięśnie do wyrównania tego deficytu i tak powstają kompensacyjne (nieprawidłowe) wzorce ruchowe. Wraz z wzmocnieniem wytrzymałości mięśni stabilizujących kręgosłup następuje hamowanie a w konsekwencji całkowite usunięcie kompensacyjnych wzorców ruchowych.
Bodźce równoważne takie jak niestabilne podłoże aktywują lokalne i globalne mięśnie do współdziałania. Ćwiczenia równoważne powinny być indywidualnie dobrane przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę do możliwości pacjenta. Do ćwiczeń równoważnych można używać: piłki rehabilitacyjne, krążki oraz trampoliny.
Korzyści płynące ze stabilności kręgosłupa wchodzą:
– Zmniejszone ryzyko kontuzji
– Lepsza postawa
– Zwiększona wydajność sportu
– Bardziej efektywne wykorzystanie siły mięśniowej
– Lepsza równowaga i koordynacja mięśniowa