Medycyna manualna to jedna z najskuteczniejszych metod walki z chronicznymi schorzeniami narządu ruchu, skuteczna zarówno jako manualna diagnostyka, leczenie oraz profilaktyka zaburzeń czynności w układzie ruchu.
Wyjątkowość leczenia metodami medycyny manualnej polega na tym, iż daje ona możliwości przywrócenia uszkodzonym tkankom ich prawidłowych właściwości fizycznych (elastyczności) oraz funkcji, jaką spełniają w naszym organizmie. Tym samym likwidowane są skutki takich zmian, jak np. ból głowy spowodowany przykurczeniem więzadeł w odcinku szyjnym, czy ustąpieniem bólu promieniującego przy wyleczeniu tkanki, która uciskała na nerw.
Czym zajmuje się medycyna manualna?
Medycyna manualna wywodzi się ze środowiska lekarskiego z dziedziny ortopedii i neurologii, zajmuje się leczeniem odwracalnych zaburzeń postawy ciała i czynności narządu ruchu oraz zapobieganiem ich występowania. Obejmuje wszystkie techniki badania i leczenia kręgosłupa i stawów kończyn, które służą wykrywaniu i niwelowaniu tych zaburzeń.
Manualne badanie układu ruchu jest oparte na znanych w świecie medycznym zasadach anatomii, biomechaniki oraz neurofizjologii, które decydują o działaniu wszystkich układów organizmu ludzkiego. Badanie manualne tkanek jest nieocenione w trafnej diagnostyce, między innymi z takiego powodu, że jest połączone z czuciem oporu uciskanego miejsca przez badającego i daje terapeucie możliwość wyłapania nieprawidłowości danej struktury, która zaburza ruch i powoduje odczucia bólowe, co w przypadku oceny samych zdjęć RTG, RM nie jest możliwe.
Medycyna manualna umożliwia leczenie dysfunkcji układu ruchu, niezależnie od tego, czy występują one w obecności zmian zwyrodnieniowych, wrodzonych czy zespołach pourazowych, takich jak uszkodzenia tkanek miękkich, zwichnięcia, złamania np. po wypadkach samochodowych.