Istnieje wiele rodzajów bólu pleców, więc jest wiele różnych dostępnych zabiegów, by pozbyć się trapiącego Cię bólu. Ból pleców może być skutkiem złej postawy, uszkodzonych nerwów, uwarunkowania genetycznego, przepukliny dysku, napięcia więzadeł lub nawet źle dostosowanych butów.
Ból może być czasowo uśmierzony za pomocą leków przeciwbólowych, plastrów rozgrzewających itp. Jednak ten sposób leczenia nie może być stosowany w sposób ciągły i stały, gdyż nie leczy przyczyny problemy, a jedynie maskuje jego objawy. Dlatego też najlepiej udać się do fizjoterapeuty, który dokładnie określi co jest przyczyną bólu. W tym celu fizjoterapeuta powinien przeprowadzić szczegółowy diagnostyczny wywiad, który pozwoli mu w sposób precyzyjny wykluczyć bądź potwierdzić pewne zjawiska, które z kolei mają wpływ na diagnozę i sposób leczenia.
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty powinna zawierać omówienie z pacjentem, jak doszło do powstania pierwszych objawów bólowych? gdyż mogą być konsekwencja jakiegoś urazu, Dobry fizjoterapeuta zbiera informacje dotyczące historii medycznej pacjenta takich jak np. kiedy ból się pojawia?, czy promieniuje do innych części ciała?, czy jest pozycja w której pacjent nie odczuwa bólu? itp. Następnie wykonuje szereg testów diagnostycznych na pacjencie, które pomagają mu określić indywidualna terapię z pacjentem.
Zaproponowane ćwiczenia przez fizjoterapeutę są dostosowane do różnych części kręgosłupa lub kończyn. Są różne typy ćwiczeń, które mogą ulżyć pacjentowi w bólu kręgosłupa. Jednak bardzo często ćwiczenia na górną część odcinka kręgosłupa różnią się od tych, które są stosowane w bólach dolnego odcinka kręgosłupa, gdyż wynika to z odmiennej budowy tych części. Fizjoterapeuta pokazuje odpowiednie techniki wykonywania ćwiczeń oraz wskazówki jak wzmocnić mięśnie przykręgosłupowe oraz uśmierzyć ból.
Niestety proces skutecznego uwolnienia się od bólu pleców wymaga czasu i współpracy pacjenta z terapeutom. Im bardziej dotkliwe są bóle, tym więcej czasu należy poświęcić na terapię i przeprowadzenie leczenia. Najlepiej jest, aby omówić z fizjoterapeutą wszystkie możliwości pozbycia się bólu, gdyż bardzo często pacjent sam likwiduje przyczyny swoich objawów bólowych, poprzez specjalistyczne ćwiczenia domowe, a terapeuta jedynie wskazuje drogę tego leczenia.