Masaż powięziowy
Masaż powięziowy jest metodą głębokiej pracy z ciałem. Jej celem jest poprawa jego funkcjonowania. Polegająca na rozluźnianiu napięć w obrębie mięśni i otaczających je powięzi. Najważniejszym założeniem tej metody jest umiejętne odczytanie informacji zwrotnej płynącej z ciała pacjenta i podążanie za wskazanym kierunkiem. Podczas masażu najważniejsza jest precyzja ruchów terapeuty i odpowiednio dobrana siła nacisku, co zapobiega obronnemu napięciu mięśni oraz zwiększa elastyczność masowanych tkanek. Poprzez swoje działanie przeciwbólowe redukowane jest napięcie, sztywność mięśni i ograniczenia ruchomości. Technika w szczególności polecana sportowcom i osobom aktywnym fizycznie, świadomym swego ciała.
IASTM (Instrument Assisted Soft Tissue Manipulation) Manipulacje tkanek miękkich przy użyciu narzędzi ze stali chirurgicznej.
Nowoczesna forma terapii wykorzystująca specjalistyczne narzędzia do opracowywania tkanek miękkich narządu ruchu. Masując narzędziami wpływamy na receptory wolno i szybko reagujące, znajdujące się w skórze i powięzi. Przez to terapia zmniejsza dolegliwości bólowe, zwiększa zakres ruchu oraz poprawia funkcje stawów.
Metoda ta jest dobrym uzupełnieniem innych form manualnego leczenia tkanek miękkich. Pracując na tkankach miękkich za pomocą tych narzędzi możemy usunąć sklejenia tkankowe oraz nadmierną sztywność w okolicach blizn, zrostów tkanki łącznej, uwolnić powięź, zmniejszyć bolesność oraz przywrócić prawidłowa funkcję aparatu ruchu.
Masaż klasyczny
Masaż klasyczny jest znany już od wieków, składa się z różnych zabiegów manualnych. Zabiegi te w sposób mechaniczny, poprzez powierzchnię ciała wpływają pozytywnie na skórę, tkankę podskórną, torebki stawowe , mięśnie i więzadła. Do masażu klasycznego należą zabiegi, które mają na celu poprawienie psychofizycznego stanu pacjenta, znajdują one zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób z dziedziny ortopedii, neurologii, pediatrii, ginekologii oraz chorób internistycznych. Masaż klasyczny może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego. Regularne stosowanie masażu polepsza samopoczucie, koryguje istniejące zmiany układu kostnego, po masażu odczuwamy mniejsze napięcie w kręgosłupie, plecach i karku. Masaż klasyczny poprawia wygląd skóry, jest ona lepiej dotleniona i ukrwiona.
Masaż klasyczny charakteryzuje się ośmioma technikami. Techniki te wykonywane są w odpowiedniej kolejności:
• głaskanie,
• rozcieranie,
• wyciskanie,
• ugniatanie,
• uderzanie,
• wstrząsanie,
• wibracja,
• ruchy bierne.
Masaż relaksacyjny
Jest to specyficzne połączenie masażu klasycznego i energetycznego. Jego celem jest pełna relaksacja i wyciszenie osoby masowanej. Masaż relaksacyjny pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia, jednocześnie wspaniale oddziałuje na układ nerwowy – neutralizuje negatywne skutki stresu, obniża napięcie mięśni, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi, a nawet pomaga w walce z bezsennością. Jest wskazany w równym stopniu dla osób czynnych, spędzających dużo czasu w pracy lub szkole, dla osób żyjących w stresie, znerwicowanych, jak i dla osób z obniżonym samopoczuciem.
Masaż kontralateralny
Jest specyficznym masażem działającym stymulująco i leczniczo na kończynę, która jest kontuzjowana (złamania, zwichnięcia, stłuczenia, poparzenia itp.) poprzez oddziaływanie na kończynę zdrową, i co ważne, może być stosowany już w trakcie leczenia lub unieruchomienia kończyny kontuzjowanej.
Dzięki temu masażowi znacznie szybciej przebiega proces leczenia, przez co zmniejszają się niekorzystne następstwa unieruchomienia, takie jak: zaniki mięśni, zmiany troficzne skóry itp.
Masaż izometryczny
Masaż ten już od dawna stosowany jest w rehabilitacji i sporcie, zalecany w procesie leczenia osób długotrwale unieruchomionych.
Ułatwia przywrócenie mięśniom sprawności, która została utracona na skutek kontuzji, długotrwałej choroby itp. Jest to masaż wykonywany na mięśniach napiętych izometrycznie, przy zastosowaniu silnie działających technik, w ściśle określonych czasowo sekwencyjnie powtarzanych seriach.
Masaż sportowy
Jest to masaż składający się z technik masażu klasycznego mającego na celu przygotowanie mięśni do wysiłku, poprawę kondycji, przyspieszenie usuwania produktów przemiany materii (tzw. „zakwasów”), rozluźnienie, zmniejszenie napięcia mięśniowego, relaks i regenerację powysiłkową organizmu (szczególnie układu więzadłowo- mięśniowego, krwionośnego i nerwowego) oraz likwidowanie dysbalansów mięśniowych.
Masaż bańką chińską
Masaż próżniowy bańką chińską to zabieg leczniczy przeprowadzany przy pomocy bańki gumowej, polega na wytworzenia podciśnienia, które doprowadza do wciągnięcia skóry do bańki. Podciśnienie to działa mechanicznie na skórę drażniąc zakończenia nerwowe a w następstwie prowadzi do podrażnienia receptorów skóry. W kosmetyce stosowana jest jako kuracja antycellulitowa albo drenaż limfatyczny, który skutecznie pobudza krążenie krwi i płynów ustrojowych dzięki czemu usuwane są z organizmu zbędne produkty przemiany materii oraz toksyny, które to są również przyczyną cellulitu. Masaż bańką chińską wykorzystywany jest w celu uzyskania głębokiego peelingu, drenażu podciśnieniowego oraz detoksykacji organizmu. Jest to doskonały masaż dla osób które nieustannie walczą z cellulitem i nierównościami skóry w okolicach ud i pośladków. Widoczny efekt jest już po pierwszym zabiegu.
Zabieg stosuje się co drugi dzień. Kuracja obejmuje 10 zabiegów w jednej serii.
Masaż antycellulitowy
Masaż ten ma na celu niszczenie objawów cellulitu i usuwanie toksyn powodujących stan obrzęku i zmęczenia nóg. Stosowany jest zarówno w celach profilaktycznych jak i leczniczych. Masaż ten wspaniale oddziaływuje na skórę oraz tkankę podskórną usuwając złogi toksyn i pobudzając prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Masaże antycellulitowe wykonywane są zazwyczaj w serii dla osiągnięcia idealnego efektu. Masaż ten sprawia,ze skóra staje się bardziej napięta, jędrna, a efekty utrzymują się przez długi okres czasu.